Källskolan är en skola där vi vill skapa en lärmiljö där individen upplever tillvaron som meningsfull, begriplig och hanterbar. För att nå dit vill vi att du som lärare:

 • Tar ansvar för och har insikt om elevernas resultat, vilket innebär att vara lyhörd för varje elevs förutsättningar och behov.
 • Har höga förväntningar på eleverna och deras förmåga att utvecklas.
 • Fångar och stimulerar elevernas nyfikenhet, intresse och lärande.
 • Tar ansvar för relevant kompetensutveckling för att utvecklas och växa i professionen.

 

Arbetsplatsbeskrivning

Källskolan är en idéburen friskola med kristen värdegrund och ligger i Kungsängen, Upplands-Bro. Skolan är en F-9-skola med ca 200 elever. Klass F-5 finns i nybyggda lokaler intill 6-9-delen. Mer information finns på vår hemsida.


Vi är, som skola, i ständig utveckling. Vi tror på ett långsiktigt och systematiskt utvecklingsarbete och ett av våra pågående arbeten är kring temat ”tydlig pedagogik”. Det är ett grundläggande förhållningssätt där vi skapar pedagogiska ramar och rutiner för en meningsfull, hanterbar och begriplig lärmiljö. Vi ser hela skolan som en lärande organisation där gemensam fortbildning, workshops och kollegialt lärande är viktiga delar.

Kvalifikationer

Vi söker dig som är legitimerad lärare. Vi förväntar oss att du har förmåga att leda arbetet i klassrummet, göra eleven delaktig i planeringen och utveckla elevens förmåga att lära, självständigt såväl som tillsammans med andra. Vi vill att du ser det kollegiala lärandet och samarbete med kollegor som en självklar utgångspunkt för att skapa ny och fördjupad kunskap.
Du behöver kunna planera, genomföra och utvärdera din undervisning utifrån läroplan och kunskapskrav. Vi ser också gärna att du har god kännedom om Skolverkets allmänna råd för extra anpassningar och särskilt stöd och har erfarenhet av att göra anpassningar i klassrummet.

Vi söker lärare med följande legitimation:

 • Grundskollärare 1-3
  • Svenska 4-6
  • Svenska 7-9
  • SO 7-9
  • Engelska 7-9
  • Spanska 6-9
  • Hem- och konsumentkunskap 6-9
  • Textilslöjd 1-9
  • Bild 1-9
  • Musik 1-9

Skicka in din ansökan samt cv via mail till Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.    I din ansökan vill vi att du beskriver hur du förhåller dig till vår kristna profil.

Intervjuer och tillsättning av tjänst sker löpande.

schoolsoft banner-s

Aktuellt

Vill du jobba hos oss?

Till läsåret 18/19 söker vi följande legitimerade lärare

• Grundskollärare 1-3
• Svenska 4-6
• Svenska 7-9
• SO 7-9
• Engelska 7-9
• Spanska 6-9
• Hem- och konsumentkunskap 6-9
• Textilslöjd 1-9
• Bild 1-9
• Musik 1-9

Mer information hittar du här

Info & Nyheter

Information om lediga tjänster

Läs mer...

Föreläsning om dataspel

Läs mer...

Kristna skolor tål granskning!

Läs mer...

Nytt om bygget!

Läs mer...
Go to top

img 0114 kalmarsund3