schoolsoft shortcut

blombukett Tack Bosse! blombukett

Efter 29 år som rektor på Källskolan, går Bo Nyberg i pension denna sommar! Källskolan startade hösten 1991 och Bo var en av dem som tog initiativ till en friskola på kristen grund i kommunen och har varit rektor för skolan allt sedan starten. På många sätt skulle man kunna säga att Bo personifierar Källskolan och han har med sin initiativförmåga, energi, kunskap, analysförmåga, kärlek till barnen och förmåga att hitta lösningar i alla situationer varit med och gett Källskolan den profil den har idag. Utmärkande för Bos ledarskap har också varit en omsorg om både elever, personal och vårdnadshavare och hans oräddhet att stå upp för och ställa sig bakom personal och elever i de situationer där det har behövts. Vi säger ett stort, varmt tack till dig Bosse för de år och den tid och det engagemang du gett Källskolan. Vi önskar dig en fortsatt spännande och intressant framtid som pensionär!

Nya rektorer

Från och med den 1 juli i år får Källskolan nya rektorer. Då skolan idag tekniskt sett är uppdelad på två skolenheter, så kan vi ha två rektorer. Rektor för Källskolan F-5 blir nuvarande bitr. rektor Annika Helsing och rektor för Källskolan 6-9 blir nuvarande bitr. rektor Tove Sundling.
Vi hälsar dem båda varmt välkomna in i den nya rollen!

För Källskolan
Claes Bystedt, ordf.

 

schoolsoft banner-s

Info & Nyheter

Skolfoto må 4/10-ti 5/10

Läs mer ...

Sätt stopp för förbudet mot nya konfessionella skolor

Läs mer ...

KrF:s remissvar till förslaget om inskränkningar...

Läs mer ...
Go to top

img 0114 kalmarsund3